Skip to content

Predstavile so se organizacije povezane s starejšimi

Na dnevu odprtih vrat so starejše osebe seznanili s prostočasovnimi aktivnostmi v občini in viri pomoči

Ob minulem svetovnem dnevu starejših oseb in obeleževanju 26. občinskega praznika občine Gornja Radgona, je v novih prostorih Zavoda za pomoč družini na domu Vitice, na Trgu svobode 1, v Gornji Radgoni potekal »Dan odprtih vrat za starejše ljudi«. Na prireditvi, ki sta jo pripravili radgonska občina in omenjeni zavod, se je predstavilo kar nekaj zanimivih organizacij, ki v Upravni enoti Gornja Radgona delujejo za starejše ljudi. Tako so predstavljene aktivnosti starejših in drugih zainteresiranih občanov s prostočasnimi aktivnostmi v občini in viri pomoči, ki so na voljo v lokalnem okolju. Med drugim so se s svojimi dejavnostmi predstavili: Center za krepitev zdravja Gornja Radgona, Dom starejših občanov Gornja Radgona d.o.o., Zavod za pomoč družini na domu Vitica so. p. Gornja Radgona, Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Gornja Radgona, Center za socialno delo Pomurje, Društvo upokojencev Gornja Radgona, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Murska Sobota in Društvo diabetikov Gornja Radgona. Prireditev je bila zelo pestra in pisana, polna zanimivih informacij in dobre volje in tudi obiskovalcev, kljub nekoliko slabšem vremenu, ni manjkalo. Na zanimivem dogodku, kjer je prisotne, med drugimi pozdravil tudi radgonski župan Stanislav Rojko, ni manjkalo niti sladkih in podobnih priboljškov.

Sicer pa, v povodu dneva starejših je SURS posredoval nekaj zanimivih podatkov povezanih s starejšimi osebami. Tako je 1. januarja 2021 imela Slovenija 2.108.977 prebivalcev. 21 % ali 435.715 jih je bilo starih najmanj 65 let; 43 % je bilo moških, 57 % pa žensk. Delež oseb te starosti (starejših) je bil najvišji v pomurski (23,6 %), najnižji pa v osrednjeslovenski statistični regiji (18,9 %). V letu 2020 bilo med prebivalci Slovenije, starimi 65 ali več let, 47 % srednješolsko izobraženih, kar je bilo nekoliko manj kot med vsemi prebivalci Slovenije, starimi vsaj 15 let. Še večje razlike so bile med deležem vseh in deležem starejših prebivalcev z osnovnošolsko in tistih z vsaj višješolsko izobrazbo, še posebno med starejšimi ženskami. Med temi je bilo na primer za 23 odstotnih več takih, ki so imele samo osnovno šolo, kot med vsemi prebivalkami, starimi 15 ali več let, takih, ki so imele vsaj višješolsko izobrazbo, pa je bilo za 17 odstotnih točk manj kot med vsemi.

Zanimiv je tudi podatek, da je med prebivalci Slovenije, starimi 65–74 let, bilo v 2020 56 % takih, ki so že uporabljali internet; 33 % oseb te starosti je internet uporabljalo večkrat dnevno. Med rednimi uporabniki interneta v 2020, to je takimi, ki so internet uporabljali v zadnjih treh mesecih pred anketiranjem (teh je bilo 51 %), jih je 78 % uporabljalo internet za iskanje informacij o blagu in storitvah, 74 % za branje spletnih novic in časopisov in 59 % za iskanje informacij, povezanih z zdravjem.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: