Skip to content

Mlada prekmurska glasbenica Julie “skrbi” za vsako uho, dušo in srce

Poleg poučevanja bodočih glasbenikov, Julija Fajhtinger tudi sama zabava mlade in manj mlade

Da tudi glasbenica posameznica lahko zabava in navduši prisotne na različnih kulturnih in zabavnih dogodkih že nekaj let potrjuje tudi mlada glasbenica Julija Fajhtinger iz Murske Sobote, ki več kot očitno pozna želje vseh generacij. Magistrica profesorica glasbe, mentorica petja, kantavtorica, spremljevalna vokalistka in kitaristka Tinkare Kovač, certificirana inštruktorica joge za otroke in najstnike…, je vesela dela z vsemi generacijami. Želi si, da učenci začutijo pomen glasbe in da ta skozi spoznavanje telesa lahko zazveni v njih samih. Enako velja tudi za poslušalce njenih samostojnih ali spremljevalnih nastopov na koncertih, družinskih, poslovnih in sploh zabavnih dogodkih. Njena pevska pot se je začela z urami klasičnega petja na glasbeni šoli. Bila je članica zbora Carmina Slovenica, različnih vokalnih in glasbenih skupin, s katerimi se je doma in v tujini udeleževala revij in turnej. Sodelovala je z SNG Maribor in v operi Čarobna piščal, kjer je nastopala kot pevka in klarinetistka.

Pevske izkušnje si je doma in v tujini nabirala pri različnih profesorjih petja, kot so: Wendy Parr (holistični način učenja petja, tehnike, pisanja skladb, spoznavanje ˝mindseta˝, ki je nujno potreben pri izvajalcih v glasbeni industriji); Mindy Pack (tehnika petja, uporaba v praksi, ohranjanje zdravega glasu in praktična uporaba slamic – Voice Straw, za pravilni trening petja); Katie Riggs (tehnika petja in uporaba v praksi); Nataša Nahtigal (tehnika petja in uporaba v praksi); Melissa Cross (spoznavanje in anatomska predstavitev delovanja ekstremnih glasov, tehnika za ekstremne vokaliste (scream, distorzija in growl), uporaba vaj v praksi – za stile rock, metal); Mary Zimmer (spoznavanje delovanja ekstremnih glasov, tehnika za ekstremne vokaliste (scream, distorzija in growl), uporaba vaj v praksi za stile, ki vsebujejo glasove teh vrst); Laurel Irene (znanstvena obravnava glasu in njegovih sestavin čez različne raziskave in delanje s programom Voce Vista in podiranje stereotipov o petju – vsak lahko poje kar koli, le različna uporaba pevskega aparata); Diva Satanica (praktična izvedba ekstremnih vokalov in vaje, ki jih mogajo okrepiti in uporabiti v praksi); Joshua Alamu (tehnika petja, predstavitev okraskov v pop glasbi, kako izoblikovati svoj stil petja, ekstremne oblike petja v popu in rocku)…

Julija se redno udeležuje delavnic pri domačih in tujih predavateljih. Svoje izkušnje pridobiva in širi s poučevanjem, koncertiranjem in izobraževanjem. Med drugimi je dobitnica Priznanja za umetniško delo PEF in dobitnica dveh Perlachovih nagrad za dosežke na področju glasbene umetnosti. Septembra 2018 je postala certificirana inštruktorica joge za otroke (YAI – Yoga Alliance International), marca 2019 pa certificirana inštruktorica joge za najstnike. Je magistrica profesorica glasbe. Njeno magistrsko delo ima naslov Uporaba skladb, ki posegajo na jazz področje na glasbenih šolah in uvrstitev klarineta v nadstandardne jazz programe. Trenutno kot pevka in kitaristka nastopa pod umetniškim imenom Julie, prav tako pa je spremljevalna vokalistka, kitaristka in klarinetistka pri Tinkari Kovač.

Julija Fajhtinger, ki je bila rojena leta 1994 v Murski Soboti, je svojo glasbeno pot začela na glasbeni šoli v domačem mestu. Zaključila je osnovno glasbeno izobraževanje iz klarineta (pri Jožetu Grlecu) in nauka o glasbi. Po končani nižji glasbeni šoli, je več let kot klarinetistka sodelovala še v pihalnem orkestru. Obiskovala je Gimnazijo v Murski Soboti. Izobraževala se je iz klasičnega petja in iz klavirja. Po končanih razredih klasičnega petja, je obiskovala ure modernega in jazz petja. Leta 2010 je postala članica vokalne skupine Bel Canto pod vodstvom profesorice petja Gabriele Bratina in se s skupino udeležila različnih tekmovanj in revij (Slovakia Cantat v Bratislavi…). Od leta 2012 je bila tudi članica zbora Carmina Slovenica in se udeleževala turnej. Leta 2012 je postala vodja vokalne skupine Angelski Biseri v Murski Soboti, ki je bila sestavljena iz deklet, ki obiskujejo osnovno in srednjo šolo. Kot vokalistka, kitaristka, klarinetistka in back vokalistka je sodelovala pri različnih glasbenih skupinah (Art Music Orchestra, 80’s project, Sugarfree, Julie & The Diamonds, Happy Vibe…) in pri raznih projektih. Sodelovala je pri projektu Goethe – Instituta Ljubljana (˝Lasst Wörter klingen – Kreatives Schreiben mit Musik) in na zaključnem koncertu v Studiu 14 Radia Slovenija. Z glasbenimi skupinami se je udeležila raznih festivalov v Sloveniji in tujini (FENS – Slovenija, Mano festival – Nemčija, Kissziget – Madžarska, Festival Kult Štajerska, Orto Fest, Festival Lent, Scena Fest, Festival Velenje, Poletje z biseri, Open Smile Jam…).

Dodiplomski študij prve bolonjske stopnje je zaključila na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru na Oddelku za glasbo, smer Glasbena pedagogika. Med študijem je svoje znanje iz klarineta dopolnjevala pri profesorju Slavku Kovačiču, znanje iz petja pa pri profesorju Marjanu Trčku in profesorici Simoni Raffaneli Kranjc. Tekom študija je sodelovala v duo zasedbi (kitara, klarinet) in triu klarinetov, velikokrat pa nastopala kot solistka. V letu 2016/2017 je obiskovala magistrski študij glasbene pedagogike, kjer je zaključila z vsemi izpiti. Z oktobrom 2018 je z odliko magistrirala in postala magistra profesorica glasbe. Iz petja se izobražuje pri Nataši Nahtigal, Wendy Parr in Katie Riggs. Leta 2015 je sodelovala pri projektu Cantabile III z SNG Maribor. Izvajali so opero Čarobna piščal (W. A. Mozart), kjer je kot pevka izvajala Pamino in prvega dečka, kot klarinetistka pa igrala tretji klarinet. Leta 2015 se je udeležila Mednarodne delavnice ˝Učenje kreativnosti za kreativno poučevanje˝, ki so jo vodili razni profesorji umetnosti po svetu, delavnice Breathing coordination pri Barbari Tanze (Voice up), delavnice in predavanja pri klarinetistu Nicholasu Coxu iz Velike Britanije, delavnice Razvoj in prepoznavanje intuicije v umetnosti pri Johnu Christianu iz Anglije, delavnice Razvijanje intuicije, frekvence, gongi pri dr. Albinci Pesek in delavnice Ljudstva sveta pri dr. Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona iz Šrilanke.

Od leta 2015-2018 je bila članica Komisije za umetniške zadeve na Pedagoški fakulteti UM, leta 2016 se je udeležila Zvočnega seminarja pri dr. Albinci Pesek. Istega leta je kot izvajalka sodelovala pri izvedbi državne proslave ob dnevu boja proti okupatorju v ljubljanskih Križankah, v organizaciji Ministrstva za kulturo Republike Slovenije. Z Ukrajino je sodelovala v projektu, kjer je zbrala in posnela vokale za otroške slovenske ljudske pesmi. Decembra leta 2016 se je aktivno udeležila predavanja in delavnice za klarinet pri profesorju Matthiasu Müllerju. V letu 2017 se je udeležila seminarja gregorijanskega korala s prof. Tonetom Potočnikom, ki je izredni profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Sodelujoča je v projektu Mobilno in interaktivno učenje Solfeggia s pomočjo nadgradnje resničnosti v katerem sodelujejo študenti in mentorji Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in matematiko in študenti in mentorji Oddelka za glasbo Pedagoške fakultete UM. Prav tako je spet sodelovala v projektu, kjer je snemala otroške pesmi za Ukrajino. Udeležila se je delavnice za obvladovanje treme pri Katarini Habe, delavnice Style your song pri Joshui Almu in predavanja ter delavnice pri klarinetistu Yuan Gau. Septembra 2017 je bila na Komisiji za umetniške zadeve soglasno izglasovana za Priznanje za umetniško delo PEF in potrjena na Senatu PEF.

Bile je pevka in kitaristka v skupini Julie & The Diamonds in Happy Vibe sodeluje v različnih projektih (dueti, priložnostna glasba…). Nastopa pod umetniškim imenom Julie. Opravila je že veliko samostojnih koncertov po celotni Sloveniji in veliko koncertov z glasbenimi skupinami po Sloveniji in tujini. V Glasbeni učilnici Apolonya je poučevala petje, klavir in kitaro. V šolskem letu 2016/17 je poučevala na Ekonomski gimnaziji v Murski Soboti, kjer je bila mentorica za glasbene aktivnosti. Od aprila 2018 poučuje petje v pevskem studiu Nataša Nahtigal, ki se je preimenoval v Akademijo za glas. V juniju 2018 se je udeležila individualne in skupinske delavnice Voice Science Works, ki sta jo vodila David Harris in Laurel Irene, kjer je spoznavala nove metode učenja petja in delovanja človeškega telesa med petjem. Udeležila se je tudi ˝Coca – coline˝ priložnosti za mlade, kjer je pridobivala življenjska znanja in poslovne veščine, ki ji bodo v pomoč pri osebnem razvoju, iskanju zaposlitve in večji konkurenčnosti na trgu dela. V januarju 2019 se je udeležila delavnice za muzikal z Luko Markusom, ki je obsegala spoznavanje osnov vseh štirih stebrov muzikala; igre, plesa, petja in govora. Kako igrati igro skozi pesem. Kako se vživeti v igrani lik in glavne sestavine interpretacije. V januarju 2019 jim je za projekt Mobilno in interaktivno učenje Solfeggioa s pomočjo nadgradnje resničnosti bila dodeljena Perlachova nagrada. Februarja 2020 se je udeležila delavnice z Barbaro Tanze, ki je obravnavala področje raziskav, kako dihanje vpliva na uporabo pevskega aparata in v praksi predstavila vaje, ki se jih lahko uporablja za trening dihalne koordinacije in petja. Februarja 2020 je kot backvokalistka nastopila na Emi 2020 v ekipi Tinkare Kovač. In junija s Tinkarino ekipo nastopila na jutranjem koncertu Vala 202.

Julija 2020 je izdala svoj prvi singel Sanje za katerega videospot je posnela v Angliji na Seven sisters cliffs. V letu 2020 je na različnih taborih v Monoštru vodila glasbene delavnice za otroke, kjer so raziskovali svoj glas, razvijali ritem in se učili slovenskih pesmi. Novembra 2020 se je udeležila izobraževanja s Chrisom Johnsonom (Anglija) iz področja Falzeta, načina petja, ki se zelo pogosto uporablja v petju moderne glasbe. Marca 2021 je izdala svoj drug singel z naslovom Loviva se, ki je nastal v sodelovanju s Tilnom Sapačem (Homeland Production) in Tinkaro Kovač. Junija 2021 je začela sodelovati z različnimi mentorji v Ameriki (Wendy Parr, Mindy Pack, Katie Riggs), ki jo vodijo čez proces nastajanja njenega prvega albuma. Novembra 2021 je na Valu 202 s Tinkaro Kovač nastopila na predstavitvi albuma Neskončnost, za katerega je posnela tudi spremljevalne vokale. Prav tako pa se s Tinkaro predstavila v oddaji na RTV Slovenija – Vikend paket, kjer sta se predstavili s skladbo Sonce v očeh, v novi preobleki iz takrat prihajajočega albuma. V letu 2021 in 2022 se je udeležila veliko online delavnic s področja glasu: Voice Summit, The Singing Mind, Songwriting with Katie Riggs, Vocal health conference 2021, Workshop Spencer Welch…

Trenutno je aktivna kot solo izvajalka, kantavtorica Julie Fajhtinger. Kot kitaristka, back vokalistka in klarinetistka nastopa s Tinkaro Kovač. Poučuje na Akademiji za glas. V Gornjem Seniku na Madžarskem že nekaj let vodi otroško vokalno skupino Seniške Sinice. Veseli jo delo z vsemi generacijami. Želi si, da učenci začutijo pomen glasbe in da ta skozi spoznavanje telesa lahko pozitivno vpliva na njihov stil življenja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: