Skip to content

Verniki se v času korona virusa priporočajo sv. Roku

Gre za zavetnika zoper kužne bolezni, kamor sodi tudi Covid-19

S »prihodom« koronavirusa so se pričeli številni slovenski rimskokatoliški verniki, med temi so mnogi tudi z območja Škofije Murska Sobota s svojimi molitvami in prošnjami, nekoliko bolj, kot pred tem, priporočati svetemu Roku. Svetnika sv. Roka namreč katoliška cerkev časti kot zavetnika zoper kužne bolezni. Omenjeni svetnik naj bi bil rojen v letu 1.295 v Južni Franciji, umrl pa je leta 1.327. Iz podatkov na svetovnem spletu izhaja, da je sveti Rok izgubil svoje bogate starše ko mu je bilo 12 let. Zato se je mlad odpravil na pot v Italijo, kjer je takrat razhajala kuga. Ob tem je svoje podedovano premoženje razdeljeval med reveže in tako pomagal ljudem v stiski. Sam pa je ob tej pomoči obolelim tudi zbolel za kugo. Preko pomoči graščakovega psa, ki mu je v gobcu prinašal kruh in nato pomoči graščaka, je ozdravel. Zato je pri spomeniku svetega Roka ob nogah tudi pes s kruhom v gobcu.

Čaščenje svetega Roka se je po Evropi razširilo po vesoljnem cerkvenem zboru v Konstanci v letu 1.414. Sveti Rok je kljub temu, da je živel pred okrog 700 leti, v Sloveniji kar priljubljen svetnik. Po njem je imenovanih na območju Slovenije 30 cerkva oz. kapelic. Med sakralnimi objekti v Sloveniji je pet župnijskih cerkva. Na območju škofije Murska Sobota ni nobenega sakralnega objekta, ki bi bil posvečen sv. Roku. Cerkev v Dramljah v Ljubljani je bila denimo postavljena v letu 1.683, to je kmalu za tem ko je v Ljubljani in okolici močno razhajala kuga.

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije ima ta čas kar 10.128 Slovencev, ime Rok. Gre za ime, ki je na 18. mestu med vsemi moškimi imeni v Sloveniji. V obdobju med leti 2011 in 2019 so starši v Sloveniji dali ime Rok 815 otrokom. To ime je med novorojenci tega časa, na 27. mestu. Na območju Pomurja nosi ime Rok 357 moških. To ime je na 39. mestu med moškimi imeni Pomurja. Poleg imena Rok je še nekaj izpeljank tega imena. To so denimo pri moških Roko, Roky in pri ženskah Roksanda.

Sicer pa je svetnik Rok poleg tega, da je zavetnik proti kugi še zavetnik proti kačjemu piku; priporočajo se mu žanjice, šivilje, krojači, zidarji in tesarji. God svetega Roka pa se obhaja 16. avgusta.

Fotografije so nastale pred cerkvijo v Sveti Trojici v Slovenskih goricah, ter v Kovače vasi v župniji Slovenska Bistrica (Fotografije: Franci Klemenčič)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: