Skip to content

Gasilcem in službam za zaščito in reševanje osrednja pozornost na Sobri

Izplača se obiskati 8. Sobro med 23. in 25. septembrom, na Pomurskem sejmišču

Na 8. mednarodnem sejmu Sobra, pomembno mesto pripada predstavitvi največje prostovoljne organizacije v Sloveniji, Gasilske zveze Slovenije, seveda tudi Uprave RS za zaščito in reševanje. Gasilska zveza Slovenije pomeni že 152 let najvišjo stopnjo organiziranosti prostovoljnega gasilstva, ki danes v preko 120 gasilskih zvezah povezuje 1.340 prostovoljnih gasilskih društev. Slovensko gasilstvo temelji na prostovoljnem gasilstvu, saj so samo v večjih mestih ustanovljene poklicne gasilske enote. V Sloveniji je v prostovoljna gasilska društva vključenih že več kot 165.000 članstva. Naloga gasilskih društev je veliko več kot le gašenje in reševanje v primeru požarov. V njih so ljudje našli socialno oporo in solidarno, nesebično pomoč ob vsakršni nesreči. Skozi gasilska društva člani izkazujejo predanost slovenskemu narodu in obstoj te zavesti. Slovenska gasilska organizacija predstavlja pomemben člen sistema zaščite in reševanja, ki poleg gašenja požarov opravlja vse naloge zaščite ter reševanja ob naravnih in drugih nesrečah. Z operativno sposobnostjo, odzivnostjo, usposobljenostjo kadrov in univerzalno tehniko predstavlja zanesljivo ter množično silo, dokaj enakomerno razporejeno po slovenskem prostoru, za ukrepanje v vseh vrstah nesreč. Zaradi visoke usposobljenosti in opremljenosti so gasilske enote sposobne ukrepati tudi v najzahtevnejših okoliščinah, ko intervencije od posredovalcev zahtevajo veliko znanja, izurjenosti ter profesionalizma.

Zelo pomembna je vloga gasilstva je tudi na področju preventive ter vzgoje mladih, ki v gasilskih vrstah dobijo potrebno znanje s področja preventive ter zaščite in reševanja ter vrednote solidarnosti ter pomoči človeku. S humanitarno naravnanostjo, prostovoljnostjo in solidarnostjo si je gasilska organizacija zagotovila poseben status ter priljubljenost, na kar opozarjajo tudi raziskave, v katerih ljudje postavljajo gasilsko organizacijo med organizacije, ki jim najbolj zaupajo. Na zunanjem razstavnem prostoru je Gasilska zveza Slovenija za obiskovalce sejma Spbra pripravila različne preventivne delavnice in predstavitve varnega dela z motorno žago. V petek, 24. 9. pripravljajo ob 17.00 uri v dvorani 1 strokovni posvet komisije za nevarne snovi: »Plinovodna omrežja in interveniranje«. V soboto, 25. 9. organizirajo Tekmovanje gasilskih dvojic Fire Combat, skupaj z Upravo RS za zaščito in reševanje ter združenjem slovenskih poklicnih gasilcev pa tudi Tekmovanje enot širšega pomena.

Uprava RS za zaščito in reševanje se bo predstavila na notranjih razstavnih prostorih hale B in na zunanjih razstavnih prostorih ob hali. Predstavljene bodo organiziranost, glavne dejavnosti Uprave RS za zaščito in reševanje, oprema Civilne zaščite ter operativnih sestavov društev in drugih nevladnih organizacij, ki sodelujejo pri nalogah zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Kot odgovor na podnebne spremembe bodo v okviru varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami izpostavljene predvsem novosti in dobre prakse s področja ozaveščanja, preventive, zaščite, reševanja in pomoči, ocenjevanja škod po naravnih in drugih nesrečah, sistema opazovanja, obveščanja in javnega alarmiranja, informacijsko-komunikacijskega sistema, usposabljanja, področja osebne in vzajemne zaščite, raziskav in razvoja ter mednarodnega sodelovanja.

Obiskovalci se bodo lahko podrobneje seznanili z dejavnostmi in opremo enot, služb in organov CZ ter operativnih sestavov društev in drugih nevladnih organizacij, ki sodelujejo pri nalogah zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Predstavili se bodo: Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi – DEvNUS, Enota za hitre intervencije – EHI – MUSAR, Enota za prečrpavanje vode – modul SI-HCP, Jamarska reševalna služba – JRS JZS, Gorska reševalna služba – GRS GRZS, Podvodna reševalna služba – PRS PZS, Enota za zaščito in reševanje ob nesrečah s klorom ter drugimi jedkimi snovmi TKI Hrastnik, Kinološka zveza Slovenije, Komisija za reševalne pse, MERP, SIP, Zveza vodnikov reševalnih psov Slovenije, Enote reševalnih psov ter drugi operativni sestavi društev in nevladnih organizacij.

Od opreme organov, enot in služb CZ ter drugih reševalnih sestavov bodo predstavljena intervencijska specialna terenska vozila, delovni stroji in prikolice, kotalni zabojniki z opremo za tehnično reševanje in za opremo visokozmogljive mobilne črpalne enote, črpalke, prevozni elektroagregati, reševalni motorni čolni z opremo, vodne baraže, mobilna dekontaminacijska postaja, oprema tehnično reševalnih enot (dvižne blazine, motorne rezalke, ….) in drugo.

Predstavljeno bo tudi ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah (računalniška aplikacija AJDA) ter sistem opazovanja, obveščanja, javnega alarmiranja ter informacijsko komunikacijski sistem z različnimi aplikacijami. Med novostmi opozarjajo na novo oprema organov, enot in služb CZ ter drugih operativnih reševalnih sestavov: intervencijsko specialno tovorno terensko vozilo s hidravličnim dvigalom Mercedes – Benz UNIMOG U5300 4×4, tovorno terensko vozilo s hidravličnim kotalnim hidravličnim nalagalnikom s teleskopsko roko IVECO EuroCargo ML150E28WS 4×4 RIGID, specialno tovorno vozilo hidravličnim kotalnim hidravličnim nalagalnikom s teleskopsko roko in hidravličnim dvigalom Mercedes – Benz Arocs 2651L, specialna intervencijska vozila Toyota Hylux 2.4/D 4XD AUT, 4×4, FORD Ranger 2.0 Wildtrack 4×4,Mercedes Benz Sprinter 4×4…

Navedena oprema se bo predstavila v sklopu razstavno-demonstracijskih sklopov glede na vrsto nesreče: gašenje požarov v naravnem okolju, reševanje ob poplavah, izvajanje nalog ob žledu, izvajanje nalog po ujmah, vodenje intervencij, enote za logistično oskrbo idr. Podrobneje bodo predstavili tudi sistem opazovanja, obveščanja, javnega alarmiranja ter informacijsko komunikacijski sistem z ustreznimi aplikacijami. Izvajale se bodo tudi promocijske aktivnosti povezane z varstvom pred naravnimi in drugimi nesrečami za predšolsko in šolsko mladino, programom informiranja, izobraževanja in usposabljanja predšolske in šolske mladine za osebno in vzajemno zaščito ter preventivno akcijo v mesecu oktobru – »mesecu požarne varnosti«. Kako ukrepati ob požaru, potresu in poplavi ter kako pravilno poklicati na številko za klic v sili 112, se bodo na zabaven in nevsiljiv način lahko naučili predšolski in osnovnošolski otrok prve triade, ki si bodo ogledali lutkovne predstave »Pikec Ježek in gasilko Jež«, v izvedbi lutkovnega gledališča Fru-Fru. Prav tako se bodo izvajale promocijske aktivnosti na temo obmejnega sodelovanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami s predstavitvijo tujih primerov dobre prakse na področju VNDN (Madžarska, Hrvaška, Češka, Avstrija idr.)

V četrtek, 23. 9. organizirajo ob 11.15 uri v 1 posvet: Izzivi podnebno pogojenih nesreč, na katerem bodo ob uvodnem pozdravu mag. Mateja Tonina, ministra za obrambo RS in Darka Buta, generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje sodelovali vidni predstavniki Ministrstva za obrambo RS, Ministrstva za izobraževanje in šport, Ministrstva za okolje in prostor ter Ministrstva za notranje zadeve Republike Hrvaške, Ravnateljstva CZ Hrvaške…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: